POKLIČITE NAS
041/286-883
Uporaba in razpolaganje z nepremičnino, hišo, parcelo, stanovanjem v solastnini več solastnikov
Solastninska razmerja na nepremičninah so pogosto predmet nesoglasij med solastniki. V praksi je težko doseči soglasje več oseb glede upravljanja, prodaje, rabe…
Žlahta, strgana plahta
Slovenski pregovor, ki je odsvetoval vsakršne posle s sorodniki, glede lastništva nepremičnin…, kajti navadno so se končala z jokom in dolgoletno užaljenostjo.
Pravno svetovanje lastnikom nepremičnin
Solastnina nastane kot posledica dedovanja ali nakupa iste nepremičnine več oseb po solastniških deležih…
Solastnik ima v skladu s svojim deležem lastninske pravice, ki je vpisan v Zemljiško knjigo, pravico imeti stvar v posesti in jo skupaj z drugimi solastniki uporabljati, uživati njene plodove ter z njo razpolagati. Bistvena značilnost solastninskega razmerja je, da solastnina ne sega na določen del nepremičnine (hiše ali stanovanja…) , ampak zajema stvar kot celoto, zato je pomembo soglasje solastnikov glede uporabe in razpolaganja z nepremičnino.
Vsak od solastnikov lahko v vsakem času zahteva delitev solastnine, razen v neprimernem času. Solastnik se tej pravici ne more odpovedati za vselej, lahko pa se ji odpove za določen čas, pri čemer njegova odpoved zavezuje tudi njegove pravne naslednike.
Način delitve solastnine:
- Delitev v naravi
- Prodaja in delitev denarja
- Izplačilo solastnika
Težave se pojavijo, ko solastniki ne morejo doseči soglasja glede uporabe ali prodaje nepremičnine. V tem primeru lahko svoj solastniški delež unovčite tako, da sprožite nepravdni postopek delitve nepremičnine pri pristojnem okrajnem sodišču.
Če fizična delitev stvari v naravi ni mogoča, sodišče odloči, naj se stvar proda in razdeli kupnina (civilna delitev). Možno je tudi, da eden izmed solastnikov uveljavi predkupno pravico in izplača ostale solastnike po ceni, ki jo določi sodišče. Solastnik, ki je na takšen način dobil stvar ali del stvari, pridobi lastninsko pravico na stvari s pravnomočnostjo odločbe. Drugim solastnikom mora izplačati njihove deleže skupaj z obrestmi najkasneje v treh mesecih od pravnomočnosti odločbe.